Jak powinna wyglądać usługa monitoringu alarmowego z interwencją?

W dzisiejszych czasach posiadanie systemu alarmowego jest standardem, podobnie jak posiadanie Internetu, domofonu czy sterowania bramą. Niestety wiele osób zapomina, że żeby system alarmowy mógł spełniać swoją rolę sygnalizacji zagrożeń wymagana jest interakcja.

W przypadku, gdy użytkownicy są w domu, w większości przypadków wystarczy lokalna sygnalizacja i obsługa zdarzeń z klawiatury. Zanik prądu, słaba bateria, brak Internetu, czy alarm z czujnika dymu mogą zostać od razu sprawdzone i wyciszone na klawiaturze. Jednak w sytuacji zagrożenia, np. gdy pod oknem kręcą się nieznane osoby, potrzebna jest reakcja zewnętrznych służb.

Sytuacja się komplikuje gdy jesteśmy poza domem. System alarmowy ma wykryć intruza i sygnalizować jego obecność, ale wycie syreny alarmowej nie spełnia już swojej roli. Potrzebna jest reakcja grupy interwencyjnej. W tym celu niezbędne jest korzystanie z usługi monitorowania alarmów.

Na czym polega monitorowanie alarmów?

Monitoring alarmowy to całodobowa usługa polegająca na odbieraniu alarmów z chronionych obiektów i wykonywaniu czynności powiązanych z rodzajami zdarzeń. W przypadku braku łączności powiadomiony zostanie serwis techniczny, a w przypadku włamania grupa interwencyjna oraz policja, jeśli alarm zostanie potwierdzony w trakcie interwencji.

Nad poprawnością działania usługi monitorowania czuwa obsługa centrum monitorowania alarmów, to jest miejsca, w którym są odbierane i obsługiwane sygnały alarmowe. Operatorzy korzystają ze specjalnego oprogramowania, które podpowiada im kogo należy powiadomić w zależności od rodzaju zdarzenia. To obsługa centrum monitorowania alarmów zleca wyjazdy grup interwencyjnych oraz techników serwisu.

Monitorowanie alarmów jest usługą koncesjonowaną, dlatego mogą ją wykonywać tylko firmy zajmujące się profesjonalną ochroną osób i mienia. Firmy te muszą spełnić szereg wymagań, np. zatrudniać tylko osoby, które nie były karane. Wydaje się to oczywiste, przecież chodzi o naszą prywatność i bezpieczeństwo.

Co jest potrzebne aby móc monitorować system alarmowy?

Do przekazywania sygnałów alarmowych do firmy ochrony niezbędny jest nadajnik alarmowy. Jest to urządzenia komunikacyjne, które łączy się z centrum monitorowania alarmów przy pomocy sieci GSM (Internetu mobilnego), Internetu stacjonarnego, dedykowanych sieci radiowych lub linii telefonicznych.

Warto zaznaczyć, że stare systemy monitorowania przekazywały tylko ogólne informacje o tym że jest alarm. Współczesne rozwiązania oparte o Internet mobilny lub Internet stacjonarny przekazują dokładną informację o alarmie, np. aktywacji czujnika ruchu w pokoju na pierwszym piętrze. Dzięki temu interweniujące służby w pierwszej kolejności mogą się udać do miejsca zdarzenia, a nie szukać po obiekcie co się stało.


Co powinna zawierać umowa usługi monitorowania alarmów?

Jednym z obowiązków koncesyjnych jest podpisanie umowy na realizację usług monitorowania alarmów. W umowie musi być wskazany zleceniodawca oraz miejsce realizacji usługi. Dodatkowo wpisywane są osoby upoważnione do kontaktów z centrum monitorowania alarmów, np. w celu odwołania grupy interwencyjnej.

Umowa powinna zawierać opis usługi, sposób kontaktowania się z operatorami centrum, dane instalatora, który uruchamiał system alarmowy, rodzaj komunikacji z centrum monitorowania alarmów. Istotne jest aby umowa zawierała opis zdarzeń, które wymagają reakcji oraz sposób i czas reakcji. Oczywiście w umowie powinny się pojawić kwestie rozliczeń, składania reklamacji czy warunki rozwiązania umowy.

Jak wygląda przebieg reakcji grupy interwencyjnej agencji ochrony?

Grupy interwencyjne są w gotowości do interwencji 24 godziny na dobę. Czas reakcji grup wynosi ok. 15 minut w ciągu dnia i 10 minut w nocy. Z tego względu wydzielane są rejony o obszarze 5-10 km (w zależności od ilości klientów), które obsługuje dana grupa interwencyjna. Grupy interwencyjne zwykle pod opieką mają ok 400-600 obiektów. Na szczęście alarmy z poszczególnych obiektów pojawiają się nie częściej niż kilka razy w roku.

Pracownicy grup to przeszkoleni i kwalifikowani pracownicy ochrony, którzy otrzymują zgłoszenia o alarmie telefonicznie lub na terminale samochodowe. W zgłoszeniu otrzymują adres obiektu oraz rodzaj alarmu. Od tego momentu rozpoczyna się ich interwencja. Po dotarciu na miejsce rozpoczynają sprawdzenie obiektu: weryfikują czy w obiekcie znajdują się osoby oraz czy nie ma śladów naruszeń drzwi lub okien.

W przypadku gdy na obiekcie grupa interwencyjna zastanie jakieś osoby, są one proszone o identyfikację i odwołanie alarmu. Jeśli w obiekcie znajduje się intruz, grupa dokonuje jego ujęcia, w celu przekazania w ręce policji.

W większości przypadków w trakcie interwenci w obiekcie nie ma osób oraz śladów naruszeń, wtedy pracownicy centrum monitorowania pozwalają odjechać grupie interwencyjnej i powiadamiają upoważnione osoby o sytuacji. Jeśli alarm się powtarza, planowana jest wizyta serwisanta w celu sprawdzenia systemu.

Interaktywny monitoring – co to takiego?

W latach ‘90 ubiegłego wieku tradycyjna usługa monitorowania bazowała na kontakcie telefonicznym z użytkownikami. Niestety powodowało to zajętość linii telefonicznych w centrum monitorowania oraz problemy z dodzwonieniem się w celu odwołania alarmu. Dodatkowo powiadamiana była tylko pierwsza osoba z listy, a pozostałe osoby nie wiedziały o incydencie i sposobie jego zakończenia.

Obecnie użytkownicy mają większe oczekiwania, na bieżąco chcą wiedzieć, co się dzieje na ich obiektach. Dodatkowo nie chcą czekać w kolejce, przy odwoływaniu alarmu, potrzebują narzędzia do szybkiej interakcji z obsługą centrum monitorowania alarmów. Z tego względu nowoczesne firmy monitorujące udostępniają swoim klientom aplikacje mobilne, które umożliwiają interakcję zarówno z oprogramowaniem centrum monitorowania, jak i z systemem alarmowym.


Życie z usługą monitorowania alarmów

Jeśli nie masz świadomości, że w Twoim obiekcie są alarmy, ani że grupa interwencyjna przyjeżdża każdorazowo, żeby je zweryfikować, co z kolei skutkuje określonym doliczeniem do faktury za koszty interwencji – korzystanie z usługi monitorowania alarmów może powodować uzasadnioną frustrację. Jeśli jednak masz możliwość zdalnego wyłączenia alarmu oraz posiadasz automatyczne odwoływanie alarmów z interaktywnej aplikacji mobilnej, to monitorowanie alarmów zwiększa Twój komfort i poprawia relacje z sąsiadami.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze agencji ochrony?

Wypełnij poniższy formularz, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować w celu doradzenia.

Dołącz do newslettera

Zwiększ bezpieczeństwo swojego domu lub firmy, zoptymalizuj koszty ochrony, stosuj najlepsze praktyki.
Zero SPAMu, tylko wiedza od liderów branży ochrony.

Ostatnio na blogu