Kiedy system alarmowy zadziała prawidłowo?

Mój system alarmowy nie zadziałał! Zapewne słyszałeś to wielokrotnie i za każdym razem zastanawiałeś się, czy inwestycja w system alarmowy ma sens. Po co wydawać kilka tysięcy złotych, jeśli okazuje się, że gdy trzeba, to system nie działa?

Warto jednak zadać sobie pytanie: dlaczego system alarmowy nie zadziałał? Okazuje się, że 57% użytkowników nie uzbraja systemów alarmowych. A to oznacza, że gdy dzieje się coś niebezpiecznego, to system alarmowy jest po prostu wyłączony.

Idea działania systemu alarmowego

Trzeba sobie uświadomić, że system alarmowy ma sygnalizować obecność intruza w czasie, gdy jest on włączony, potocznie uzbrojony (od angielskiego słowa ARM). Wtedy poprzez podłączone czujniki ruchu oraz czujniki magnetyczne potrafi wykryć intruza, który wszedł do pomieszczenia przez drzwi lub okna.
I tu ważna uwaga – system alarmowy ma sygnalizować otwarcie drzwi lub okien, a nie zamykać drzwi na klucz, czy zamykać okno i przekręcać klamkę. Te czynności ma wykonać użytkownik. System alarmowy ma sygnalizować, że ktoś wybił okno lub wyłamał drzwi, aby dostać się do pomieszczeń.

Świadomość tego jak działa system alarmowy, powinna wpływać na to, jak użytkownicy korzystają z systemu alarmowego, aby działał wtedy, gdy jest potrzebny. Należy wypracować pewne nawyki i korzystać z funkcji systemu alarmowego na co dzień.

Cykliczne uzbrajanie systemu alarmowego

Kiedy należy włączać system alarmowy? Wtedy, gdy w chronionych pomieszczeniach nikt nie przebywa. Zapytani użytkownicy odpowiadają, że w czasie świąt i urlopów. Jednak żeby ochrona była skuteczna, trzeba też uzbrajać system, gdy jest się w pracy, na zakupach, a nawet gdy się śpi.
Ze statystyk firm ochrony można się dowiedzieć, że duża część włamań i kradzieży odbywa się, gdy użytkownicy są w obiektach. Intruzi pojawiają się w obiektach, gdy użytkownicy pracują w ogrodzie, są w sypialniach lub znajdują się w garażu.

Różne tryby uzbrajania systemu alarmowego

Warto więc opisać swój styl funkcjonowania w obiekcie i dostosować zabezpieczenia do swoich potrzeb. Dla większości osób jedynym trybem uzbrajania jest opcja „poza domem”. System alarmowy wtedy ma chronić cały dostęp do obiektu. Nadzorowane są drzwi, okna oraz ruch w pomieszczeniach.
Duża część użytkowników, ma skonfigurowany również tryb „nocny”, ale rzadziej z niego korzysta. Tryb ten służy do ochrony drzwi i okien oraz pomieszczeń, z których nie korzysta się w nocy. Tu potrzebna jest dodatkowa dyscyplina, ponieważ nocna wędrówka do lodówki może zakończyć się alarmem.
Część użytkowników, pyta również o tryb „w domu”. Szczególnie dotyczy to gospodyń domowych oraz opiekunek, które zostają same w dużym domu. Wtedy ochronie podlegają drzwi, bramy oraz niektóre okna, np. te od frontu.Dzięki temu, że system zasygnalizuje wejście osoby nieuprawnionej, w czasie gdy nie ma większości domowników, użytkownicy mają większe poczucie bezpieczeństwa.

Prawidłowa eksploatacja systemu alarmowego

Gdy już wiemy, że system alarmowy działa tylko gdy jest włączony, możemy się skupić na jego obsłudze. W szczególności na korzystaniu z czujników otwarcia, ruchu, zbicia szyby, gazu czy dymu. Każdy z wymienionych czujników jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem elektronicznym wyposażonym w dedykowane sensory, które mają wywołać alarm w sytuacji zagrożenia. Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, ale potrzebna jest świadomość tego, jak pracują.
Bardzo częstym błędem jest zamalowanie czujników. Taki czujnik będzie lepiej wyglądał na ścianie czy suficie, ale niestety nie będzie działał prawidłowo. W sytuacji zagrożenia nie poinformuje nas, że pojawił się intruz, lub że pali się obiad na kuchence.

Innym częstym błędem, jest zastawianie czujników kartonami, kwiatami, a nawet zabudowywanie ich. Taki czujnik nie będzie skuteczny. Instalator montując go na pewnej wysokości spełnia warunki eksploatacyjne producenta. Zasłonięcie czujników powoduje, że w przypadku pojawienia się intruza system będzie „oślepiony” i nie zadziała. Co więcej, w sytuacji wystąpienia o odszkodowanie, można go nie dostać, lub uzyskać pomniejszone o zniżkę za system alarmowy.

Okresowe testowanie systemu alarmowego

Skąd użytkownik ma wiedzieć, że system alarmowy nie działa? Wystarczy raz na jakiś czas wykonać samodzielny test. Uzbroić system alarmowy i przejść się po obiekcie. Jeśli alarm nie zadziała to, oznacza, że jakiś element systemu jest niesprawny.
W trakcie testu warto sprawdzić również działanie pilota antynapadowego. Jest on wyposażony w baterię, która się zużywa w ciągu 1-2 lat w zależności od producenta. Przy okazji testu, bardzo często okazuje się, że pilot się gdzieś zapodział, więc w razie prawdziwej potrzeby nie można byłoby z niego skorzystać.

Wykonanie testu systemu alarmowego raz w miesiącu lub chociaż raz na kwartał jest zauważalne przez otoczenie. Syrenę usłyszą sąsiedzi i dalsze otoczenie. Każdy będzie wiedział, że system jest użytkowany i jest sprawny. Oczywiście należy szybko wyciszyć syrenę po teście. Nikt nie lubi syren, które wyją po kilka godzin.

Serwis i konserwacja systemu alarmowego

W przypadku samodzielnego wykrycia, że system alarmowy nie działa, trzeba wezwać serwisanta, który zdiagnozuje przyczynę problemu i usunie usterkę, np. wymieniając czujnik. Serwisanta warto wezwać również wtedy, gdy planowana jest zmiana aranżacji pomieszczeń. Uniknie się dzięki temu sytuacji, że czujniki zostaną zasłonięte i nie będą mogły prawidłowo pracować.
Przynajmniej raz w roku trzeba zaplanować przegląd i konserwację systemu alarmowego, którą wykona specjalista. W trakcie konserwacji sprawdzone zostaną połączenia czujników, jakość ich działania, usunięte zostaną pajęczyny, oczyszczone elementy detekcji. Sprawdzona zostanie pojemność akumulatorów.

Ważne – system alarmowy musi pracować minimum 24 godziny, gdy nie ma prądu w obiekcie. Dlatego wyposażony jest w akumulatory podtrzymujące jego pracę w przypadku awarii zasilania. Długie 3-4 dniowe weekendy spowodowały, że planując baterie przewiduje się, że powinny podtrzymywać system alarmowy nawet 5 dni bez prądu. Żywotność baterii wynosi od 2 do 5 lat. Dlatego trzeba je okresowo sprawdzać.

Życie z systemem alarmowym

Posiadanie systemu alarmowego wiąże się z pewnymi obowiązkami ale zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Warto rozumieć jak działa system alarmowy, aby uniknąć sytuacji, w których nie zadziała on z naszej winy. Uzbrajanie systemu, testowanie i konserwowanie spowoduje, że system będzie alarmował wtedy, kiedy jest potrzebny.
Przed skonfigurowaniem systemu warto podzielić się z instalatorem informacjami na temat zwyczajów domowników i uruchomić różne tryby uzbrajania systemu alarmowego. Po uruchomieniu systemu, koniecznie trzeba pokazać użytkownikom kiedy system działa, a kiedy nie.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze agencji ochrony?

Wypełnij poniższy formularz, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować w celu doradzenia.

Dołącz do newslettera

Zwiększ bezpieczeństwo swojego domu lub firmy, zoptymalizuj koszty ochrony, stosuj najlepsze praktyki.
Zero SPAMu, tylko wiedza od liderów branży ochrony.

Ostatnio na blogu